Не треба робити велосипедистів помітнішими на дорозі. Змусьте водіїв не збивати їх.

Не треба робити велосипедистів помітнішими на дорозі. Змусьте водіїв не збивати їх.

Закони про обов’язковість шоломів для велосипедистів зі світловідбиваючою фарбою є черговим свідченням того, хто насправді володіє дорогами.

Близько 100 років тому, автомобільна промисловість зробила спритний трюк:
вона вкрала в нас дороги загального користування

У перші дні існування автомобіля зверхність людей на гігантських машинах здавалась химерною. Потім почалось масове автовиробництво та був створений Форд Модель Т. Раптово весь простір зайняли автомобілі, а до кінця 1920-х років більше 200 000 водіїв загинуло у ДТП.

Міста почали закликати до розробки нових правил дорожнього руху та впровадження суворішої відповідальності за їх порушення. Автоіндустрія відповіла замаскованою під кампанію з  безпеки руху пропагандистською війною. Одною з найуспішніших концепцій стала концепція “правопорушника”, яка обмежила наше право на пересування. (Ви можете дізнатися більше про це тут).

Перехід пішоходом дороги вже давно став злочином, за винятком декількох секунд, коли з’являється “зелене світло”. По суті, ми втратили рівний доступ до доріг загального користування, допоки не ухвалимо законопроект з обмеженнями для автомобіля. Замість того ми маємо інфраструктуру, оптимізовану для приватних транспортних засобів і  субсидованих водіїв, які ухиляються від субсидування інших форму пересування. Звичайно, водії, велосипедисти і пішоходи мають “розділити дорогу”, але згадайте, як ви почуваєте себе на узбіччі як в стічній канаві,коли автомобілі проносяться повз. Ця псевдоідея “рівних” є підступною формою нерівності, в якій  ми робимо вигляд ніби сильний і слабкий є рівноправними.

Але все це змінюється, чи не так? Люди нового століття вертаються у міста і вимагають придатних для життя вулиць! Міста розбудовують мережу велосипедних доріжок і велопрокатів! Щонеділі вони закривають по вулиці у вашому районі для облаштування ринку для фермерів, і заохочують клієнтів ходити пішки та їздити на велосипеді до своїх таунхаусів аби  приготувати там страви з органічних продуктів, які зміцнять їх для ще одного робочого тижня та чергових відвідин ринку!

Автовиробники теж змінились, чи не так? Звичайно, всі вони зараз доброзичливі і привабливі . Немає більше антисеміта Генрі Форда – тепер Білл Форд-молодший володіє часткою компанії-виробника велосипедів. Вони роблять електромобілі та сімейні “кросовери” з датчиками і камерами, щоб компенсувати забудькуватість водія, що протягом століття все зростає.

Автомобільні компанії починають поводитися з людьми як з автомобілями.

Спершу вони сприяють ухваленню законів про обов’язковість велосипедного шолома (законопроект в Каліфорнії, що також зобов’язує мати одяг із світловідбиваючими елементами вночі). Ми вже на тій стадії, коли в кожній ДТП за участі автомобіля та велосипеда завжди винен велосипедист, а відсутність шолома автоматично доводить його провину. Ось чому щоразу, коли ви читаєте про велосипедиста, який був поранений або вбитий внаслідок ДТП, у статті згадують шоломи.

Невже дійсно наявність шолома є обов’язковою? Для вашої безпеки? Будь ласка. Статистика черепно-мозкових травм серед велосипедистів настільки неоднозначна, що навіть федеральний уряд США був вимушений припинити перебільшення ефективності велосипедних шоломів. Можливо, ви з тих людей, хто думає, що не вдягати велосипедний шолом рівносильно самогубству. Можливо, ви з тих, хто відмовляється вдягати його за будь-яких обставин, тому що вони сплутують волосся. Або ви одягаєте шолом коли їдете на гірському велосипеді в спеціальній екіпіровці, але не одягаєте його, коли їдете містом у справах у звичайному одязі. Ви маєте вибір.

Автоіндустрія, страхові фірми і чиновники постійно лобіюють закони про шоломи. Адже, по-перше, змушуючи людей носити шоломи, вони збільшують обов’язки велосипедистів і звільняють від них уряд, що мав би розбудувати кращу велоінфраструктуру, та звільняють водіїв від необхідності дотримуватися правил дорожнього руху. “Хочете почуватися безпечніше? Ми не збираємося будувати якісь велосипедні доріжки. Вони займають забагато місць для паркування.Вдягніть цей безглуздий ковпак на голову, і ви будете в порядку! ”

По-друге, закони про обов’язковість шоломів перешкоджають використанню велосипеда для повсякденного пересування, роблячи його незручним та більш небезпечним. В Австралії, є багато доказів того, що закони про обов’язковість шоломів набагато зменшили зростання велоруху, ніж забезпечили безпеку велосипедистів. Тим часом, в таких країнах, як Нідерланди і Данія, де велика кількість людей пересувається на велосипедах, роверисти в шоломах приблизно таке саме рідкісне явище, як і водії авто в шоломах у Америці. І все ж водії за кермом там краще – можливо тому, що у них є велосипедна інфраструктура, а може ще й тому, що вони ще раніше усвідомили, що людина в гігантській машині на дорогах загального користування має керувати автомобілем відповідально, аби не вбивати інших учасників дорожнього руху.

Але чи готові ви одягати пластмасовий ковпак на голову кожного разу, коли ви їздите на велосипеді, навіть якщо ви тільки збираєтесь купити якусь капусту на ринку? Це тільки початок! Тому що тепер Volvo – ці шведи, ніби звихнуті на безпеці – розробили ще один крок до велобезпеки під назвою “Lifepaint“, якою ви маєте прискати себе та свій шолом, бо вона світиться в темряві.

https://youtu.be/CfWzeGlaFvI

Це просто ще один спосіб для водіїв позбутись відповідальності за те, що вони роблять за кермом своїх машин з іншими учасниками дорожнього руху.

Таким чином політики спочатку хочуть зобов’язати велосипедистів вдягати шоломи, і автомобільні компанії створюють спреї, щоб ми поливали себе з голови до п’ят фарбою, що світиться в темряві перед поїздкою на велосипеді. Якщо так буде й надалі, то скоро нам буде треба отримувати права на водіння велосипеда та проводити його державну реєстрацію як транспортного засобу. А потім ви будете вдягати гігантські флуоресцентні трико та ті австралійські «розумні капелюхи”. А потім машини заберуть останні дороги в пішоходів і велосипедистів.