Водії проти велосипедистів: реалії та поради

Водії проти велосипедистів: реалії та поради

Що дійсно заборонено власникам двоколісних? Давайте розберемося! Але для початку пропонуємо вашій увазі невеликий відеоролик.

І на чиєму боці тут правда? Коріння цього конфлікту тягнуться ще з радянського часу. У  СРСР автомобіль мала лише невелика кількість щасливчиків, а велосипед ніколи не сприймався як повноцінний транспортний засіб. Неабияку роль у цих стереотипах відігравав і клімат.
Часи змінилися. Автомобіль перестав бути розкішшю, багато громадян побували за кордоном і дізналися, що велосипед може бути транспортом не тільки для прогулянок по парку  на вихідних. Однак, статус велосипеда все одно важко і довго переосмислюється. (Найцікавіше, що колись у такому самому становищі були автовласники- див. статтю “Як придумали “перехід дороги у невстановленому місці”)

Багатьом водіям це може не сподобатися, але велосипед – це таке ж транспортний засіб (п. 1.10 ПДР).
Та й куди подітися велосипедистам? На проїжджій частині вони заважають автомобілістам, на тротуарі – пішоходам. А велодоріжок майже немає. Як не дивно, але ПДР вирішують і цю ситуацію – у разі відсутності велодоріжки велосипедист віком старше 14 років повинен рухатися по правій крайній смузі якомога правіше (п. 11.14.), а тротуарами дозволено пересуватись тільки дітям до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих.

Ще однією підставою виникнення конфліктних ситуацій між водіями та велосипедистами стають пішохідні переходи та перетин перехресть. Велосипедистам не дозволяється перетинати дорогу по пішохідному переходу, а також розвертатися на пішохідному переході. Проте в багатьох країнах з розвиненою велоінфраструктурою для велосипедистів роблять спеціальні велопереїзди, які зазвичай йдуть паралельно пішохідному переходу. І все ж зрозуміло, чому ця заборона існує. Водієві важко помітити велосипедиста, який рухається з великою швидкістю. Здавалось би, що автомобілісти просто не хочуть пускати велосипедистів на «зебрах»,  насправді найчастіше вони просто не встигають їх помітити і вчасно зреагувати! І найкраще різницю між людиною, що йде по переходу, і їде на велосипеді, демонструє відеоролик.

А ще досить часто велосипедистів на дорозі просто не видно! На жаль, пункт зобов’язує мати фари і габаритні вогні (п. 6.2), проте оминає використання предметів зі світлоповертаючими елементами. Але ж аварії за участі велосипедистів найчастіше трапляються вночі саме тому, що їх не видно. У відеоролику нижче велосипедист порушив ПДР, але будь на ньому яскравий жилет, а на велосипеді – габарити, важких наслідків можна було б уникнути.

Нарешті ще одна потенційно конфліктна ситуація. Невідомо чому велосипедисти  їздять по зустрічній смузі. Зазвичай вони пояснюють це так: «Я на” зустрічній “, тому водій мене краще бачить». Ось тільки це зовсім не так! ПДР зобов’язують велосипедиста їхати за рухом, на відміну від пішохода, який поза населеним пунктом дійсно зобов’язаний узбіччям назустріч руху. Пов’язано це як з тим, що наслідки лобового зіткнення завжди сильніше, ніж при наїзді на велосипедиста ззаду, так і з тим, що водій все одно сприймає велосипедиста як рухомий об’єкт і йому набагато складніше, якщо назустріч іде відразу два потоки – автомобільний з одного боку і «велосипедний» з іншого. А ось і наочні підтвердження.

https://youtu.be/rYaaAf4lFwA

Аби уникнути конфліктних ситуацій на дорозі, достатньо обидвом сторонам дотримуватись ПДР та наступних порад.

Поради водіям:
Перед поворотом обов’язково дивіться в дзеркала.
Особливо уважними будьте на переходах і при повороті праворуч: велосипедисти можуть з’явитися несподівано!
Помітили велосипедиста? Пропустіть, ви і так усюди встигнете!
Припаркувалися? Подивіться в дзеркало, перед тим як відкрити двері.
Пам’ятайте, ви захищені кузовом автомобіля і подушками безпеки, велосипедист не захищений практично нічим!
Будьте ввічливі! Вас пропустив велосипедист? Махніть рукою у відповідь. Вам нахамили? Не звертайте уваги, найголовніше, що всі живі, а конфлікт забудеться через кілька хвилин.

Поради велосипедистам:
Якщо через неякісну інфраструктуру ви боїтесь їздити без захисту (шолому) – користуйтесь ним
Завжди подавайте сигнали повороту руками. Будьте передбачуваними для інших учасників дорожнього руху!
На вулиці ніч або вечір? Обов’язково використовуйте фари, катафоти і світлоповертальні елементи. Став помітним – врятував собі життя!
Будьте особливо уважними на перехрестях і пішохідних переходах. Краще спішитися на п’ять хвилин, ніж опинитися на цвинтарі.
Будьте ввічливими до водіїв! Обов’язково дякуйте, якщо вас пропускають. І пам’ятайте: вони – такі ж люди, як і ви.

Джерело – Авто Mail.Ru