Вулиці Львова налічують понад двісті ділянок з одностороннім рухом загальною протяжність понад 57 км. Водночас лише на дев’яти з них для їзди велосипедом можливий рух в обидві сторони. Вони становлять трохи більше 3 км веломережі.
У цій публікації розглянемо, як місто вирішує проблеми моторизованого транспорту, погіршуючи умови для роверистів.
Вулиці перетворюють на односторонні
Причини впровадження одностороннього руху бувають різні, та наведемо, ймовірно, найбільш поширений приклад сьогодення.
Є вулиця з двома смугами, будь-які транспортні засоби їдуть в обидва боки. З часом водії починають здійснювати стоянку на одній зі сторін, поступово автівок більшає і смуга стає непроїзною.
Через це зустрічні потоки конфліктують, машини в силу своїх габаритів не можуть розминутись, утворюються затримки. Проте велосипедисти все ще можуть розминутись, як і мотоцикли, самокати та інша двоколісна техніка.
У результаті міська влада змінює схему організації дорожнього руху, лишаючи одну смугу для паркування, іншу — для проїзду. Рішення на користь автомобілів веде до того, що тепер усі, крім пішоходів, повинні рухатись в один бік.

Вулиця Туган-Барановського
Зайві сотні метрів — проблема для велосипедистів
Односторонній рух може пришвидшити проїзд ділянкою, але призводить до збільшення загального шляху. У межах міста це не є проблемою для моторизованого транспорту, але для велосипеда — суттєвим ускладненням. Кінцева точка маршруту може бути за сотню метрів на паралельній вулиці, але користувач має подолати 500 м, бо вимушений об’їхати квартал.
Виникають ситуації, як на ілюстрації нижче.

Коротий шлях (синій), заборонений, і шлях згідно схеми ОДР (червоний)
Заборона найкоротшого маршруту спонукає до порушень ПДР, їзди тротуаром або відмови від користування загалом. Нівелюються переваги велосипеда як виду.
Підрахунок одностороннього руху
Оцінимо наскільки поширеними є односторонній рух у Львові.
Дороги
Позначаємо ділянки на карті, за винятком проїздів на території житлових комплексів та частин транспортних розв’язок.
Помітно, що найбільше зосередження навколо центру та частині Франківського району, в той час, як подібні вулиці майже відсутні у віддалених місцевостях.

Ділянки з одностороннім рухом
Таких ділянок налічується 206. Програмним способом рахуємо кілометраж.
У результаті загальна протяжність ділянок з одностороннім рухом становить 56,745 км.
Веломережа
Аналізуємо, на яких з отриманих відрізків облаштована велоінфраструктура для руху в зворотному напрямку, і також позначаємо на карті.

Ділянки, де можливий рух велосипедом в протилежну сторону
Вулиці міста мають всього 9 ділянок, які задовольняють задані вимоги. У сумі їх протяжність становить 3,643 км, тобто покриває лише 6,42% односторонніх доріг.
Іншими словами, тотальна більшість вулиць з рухом в одну сторону унеможливлюють рух велосипедом в протилежний бік.
Зважаючи на невелику кількість, наведемо перелік.
Можливий рух велосипедною контрсмугою:
- вул. Є. Коновальця;
- вул. Віденська (не завершено);
- вул. Снопківська (близько 95%).
Рух в межах тротуару:
- вулиці Шімзерів і Пекарська (частково);
- вул. М. Коперника (частково);
- вулиці П. Куліша (частково) і Зернова;
- вул. І. Боберського (частково);
- вул. Т. Шевченка (невелика ділянка на початку).
Єдиною велодоріжкою з натяжкою (дорожній знак відсутній) можна вважати ділянку в 100 м на вулиці Листопадового Чину, яка дозволяє проїхати від вулиці Огієнка до вулиці Лепкого.
Інтерактивна мапа
Такі вулиці, як Наукова, просп. Чорновола тощо не входять до вибірки, проте їх можна розглядати як по дві односторонні дороги через велику ширину. І в такому випадку співвідношення стрімко змінюється не на користь велоінфраструктури.
Влада має кращий вибір
Перш за все, перед прийняттям будь-яких рішень влада міста повинна враховувати потреби велосипедистів. Зокрема йдеться про Комісію з безпеки дорожнього руху та її членів, які розглядають і погоджують зміни ОДР. Не приймати рішення, якщо воно шкодить двоколісному транспорту.
Та наведемо кілька прикладів, як управлінці можуть вчинити інакше.
Не перетворювати вулиці на односторонні
На перший погляд може видатись незрозумілим, проте Київ вже багато років успішно практикує такі рішення. Щоб забезпечити рух по вулиці, у столиці каналізують зустрічні потоки за допомогою віх дорожніх (делінеаторів), які встановлюють по осьовій розмітці. Це автоматично запобігає паркуванню обабіч.

Працівники ЦОДР проводять монтаж делінеаторів

Вулиця Бориса Грінчека
Облаштовувати контрсмуги
Імовірно, найбільш оптимальним рішенням, яке задовольнить усіх учасників руху, є нанесення окремої смуги для проїзду велосипедом у протилежному напрямку. Тут Львів вже має свій успішний досвід, хоча не дуже поширений: контрсмуги облаштовані лише на трьох вулицях, згаданих у переліку вище.

Велосипедна контрсмуга на Віденській вулиці
В Івано-Франківську за відсутності достатньої ширини проїжджої частини забезпечили двосторонній рух для роверистів велосипедним коридором, без нанесення смуги. Це стало можливим завдяки обмеженню максимально швидкості 30 км/год.

Велокоридори на вулиці Марії Підгірянки
Чекати до реконструкції
Ідеальним рішенням був би перегляд всієї вулиці в комплексі, проведення партисипативних заходів, транспортне моделювання тощо, а для велосипедистів — виокремлені доріжки. Проте реконструкція потребує проекту, а головне — великих грошей і тривалих робіт.
Зміни у найближчому майбутньому
Для початку згадаємо один з останніх випадків запровадження одностороннього руху. Навесні 2024го року місто змінило схему ОДР на ділянці вулиці Кубійовича. Це розвантажило житлові вулиці від транзитного автомобільного трафіку, але в той же час заборонило велосипедистам, які рухаються зі сторони Сихова, їхати коротким шляхом у комфортних умовах у напрямку Водоканалу.
Наразі тривають роботи на вулиці Старосольських. Майбутня схема ОДР передбачає продовження від вулиці С. Бандери у якості велосипедної контрсмуги, а в протилежному напрямку — велокоридор, рух у загальному потоці.

Схема ОДР для вулиці Старосольських
У районі Новий Львів заплановано облаштування контрсмуг по вулицях Литвиненка та Угорській, які мають з’єднатись з вже згаданою Віденською та кільцем на вулиці Панаса Мирного з іншого боку.
У місті погодили запровадити односторонній рух на Чернігівській вулиці. Личаківська районна адміністрація зазначає, що планується облаштування велокоридору без окремих смуг, та про забезпечення руху велосипедом в обидва напрямки, на жаль, не йдеться.
Скільки вулиць достатньо покрити контрсмугами
Не є метою покритти усі односторонні ділянки велоінфраструктурою. Водночас нинішнє низьке співвідношення у 6,4% демонструє, що на ділі міські посадовці не слідують пріоритетам з Плану сталої міської мобільності Львова. У результаті їх рішень перевагу отримують стоячі автівки, які на останньому місці в транспортній піраміді, а велосипед — ускладнення шляху, хоч і має значно вищий пріоритет.
Односторонні вулиці не є поганими або хорошими, а лише способом керування трафіком. Двоколісні займають мало місця на дорозі, це наймобільніший транспорт на коротких відстанях. Тому в першу чергу для них місто має забезпечити рух в обидві сторони на довгих ділянках, а також на коротких відрізках, які сполучають певний протяжний маршрут.