“Велодоріжки взимку треба чистити в першу чергу”: фінський експерт, який завітав до Єкатеринбурга на конференцію велоактивістів, переконаний, що на велосипеді комфортно їздити навіть у морози.
Пекка Тахкола консультує адміністрацію фінського міста Оулу щодо велосипедних питань. У цьому маленькому фінському містечку (у ньому живе всього 191 000 мешканців) 22% перевезень припадає на велотранспорт. Найдивовижніше, що 50% велосипедистів продовжують його використовувати навіть взимку, хоча до Полярного кола всього 200 кілометрів.
– Сьогодні спеціально заміряв відстань від дому до роботи – вийшло 11 кілометрів. Чи є сенс мені пересідати на велосипед – все-таки не близько.
– Думаю що так. Я до вас приїхав в редакцію (на Шейнкмана, 10. – прим. Ред.) з Академічного, а це приблизно десять кілометрів. Хоча, зізнаюся, що зробити це було не дуже просто, адже у вас поки немає якісної інфраструктури, щоб можна було їхати подалі від іншого транспорту. Плюс, якщо їздити на таку відстань, то добре було б мати велосипед з електромотором, який включається при підйомі на гору або якщо дме сильний зустрічний вітер.
– Які основні проблеми для велосипедистів ви бачите в Єкатеринбурзі?
– Найбільша проблема – це відсутність велодоріжок на більшості вулиць. Погано, що для вашого містобудування пріоритетним є швидке пересування автомобілів, але їх настільки багато, що вони все одно стоять у заторах. Сучасні ж міста будуються для людини – пішохід має бути королем у місті. Далі у пріоритеті мають бути велосипедисти, громадський транспорт, а тільки потім автомобілісти. Але вчора я пішки прогулювався містом і бачив сотні велосипедистів. Тому неправильно стверджувати, що цей вид транспорту у вас не популярний.
– У Facebook іноді натрапляю на пости, що велосипедисти заважають, їздять як заманеться. Я і сам автомобіліст і часто стикаюся з неадекватною поведінкою ваших колег.
– Ця проблема у вашому місті виникає здебільшого через те, що люди на велосипедах не розуміють, де їм треба перебувати. Наприклад, пішоходи знають, що їм не можна перебувати на проїжджій частині. Або, якщо ви на машині, вам не варто їздити по тротуару. У випадку з велосипедистами, за відсутності відповідної інфраструктури, такої визначеності немає, тому вони опиняються то на дорозі, то на тротуарі.
В Оулу 50% власників велосипедів активно використовують їх навіть взимку. (дані отримані за допомогою спеціальних датчиків встановлених на велодоріжках).
– Просто велодоріжки по всьому місту – це дорого.
– У Гельсінкі підрахували, що один євро, інвестований в велоінфраструктуру, дає вісім євро завдяки економії. Були підраховані різні непрямі вигоди: здоров’я людей поліпшується, працездатність збільшується, витрати на охорону здоров’я зменшуються, немає шкідливого впливу на навколишнє середовище. Після цього у Гельсінкі вирішили витрачати на її розвиток 20 мільйонів євро щорічно.
Якби в Єкатеринбурзі на велоінфраструктуру виділялося 10% дорожнього бюджету, то це вже було б великим кроком вперед. Ця сума дозволить отримувати помітний результат, а через п’ять-десять років, як мінімум, десять відсотків поїздок припадатиме на велосипеди. Мені здається, що люди в Єкатеринбурзі хочуть їздити велосипедом.
– Противники велоруху кажуть, що немає сенсу будувати велодоріжки, бо в Єкатеринбурзі довга зима. Але, наскільки мені відомо, в Оулу 50% велосипедистів їздять цілий рік.
– Ніхто ж не каже, що немає сенсу будувати тротуари, тому що занадто довга зима. Люди ходять пішки в будь-яку погоду. Тут справа не в холоді, а в велодоріжках, які треба утримувати в хорошому стані. Зимове прибирання доріжок – це пріоритет. Наприклад, якщо вночі йде сніг, то основні маршрути мають бути розчищені до сьомої ранку. До того ж у нас їх прибирають навіть раніше, ніж дороги. Коли проектують доріжки, зважають на те, щоб їх можна було обслуговувати технікою.
В Оулу в першу чергу чистять велодоріжки, а тільки потім дороги. Притому до асфальту – тільки в центрі міста. В іншій частині міста використовують спеціальні трактори з зубчиками, щоб отримати щільне рифлене снігове покриття, по якому легко їздити.
– За якої температури, на вашу думку, можна їздити велосипедом?
– Я поки не їздив нижче 40 градусів морозу. Насправді при 10-15 градусах морозу їздити дуже навіть комфортно. У нас в Оулу є лічильники, які дозволяють нам точно знати, скільки людей використовують доріжки. За статистикою, до -30С кількість велосипедистів не знижується, але коли температура опускається нижче цієї позначки, то їх стає менше на 15 відсотків.
– В Оулу на 200 тисяч мешканців припадає 850 кілометрів велодоріжок. За який час була розбудована така інфраструктура?
– У першу чергу скажу, що у нас надлишкова мережа доріг, тому можна було обійтися набагато меншою кількістю. Для порівняння, у Копенгагені проживає один мільйон чоловік, але при цьому у них всього 400 кілометрів велодоріжок. В Оулу ж інфраструктуру почали будувати в 60-х роках минулого століття. Але тоді в Європі був пік автомобілізації, тому було складно домогтися фінансування велоінфраструктури (Дуже схоже на те, що зараз відбувається у нас. – Прим. Ред.). Думаю, що за належного фінансування вам знадобиться не більше десяти років.
– Можете навести приклади якихось більш близьких до Єкатеринбургу міст, де зараз активно розвивають велоінфраструктуру?
– Я з великим інтересом спостерігаю те, що відбувається зараз в Астані, де вирішили створити систему велопрокату, оскільки хтось із чиновників побачив її в Лондоні на Олімпіаді. Влітку 2014 року вони відкрили першу частину з 38 станцій, але зараз їх вже близько 150 (всього близько 1 000 велосипедів). І це в місті, де я під час першої поїздки побачив всього п’ять велосипедистів.
Ми не говоримо, що всі повинні неодмінно використовувати велосипед. Але якби кожен робив це хоча б раз на тиждень, то це було б чудово. Якщо ви живете в 20 кілометрах від центру міста, то буде досить складно долати цю відстань на велосипеді. Можна почати з двох-трьох кілометрів. Вам точно сподобається.
Фото: Ілля ДАВИДОВ / E1.RU; Пекка ТАХКОЛА.
Інфографіка: Ілля ДАВИДОВ / E1.RU