Як велосипед став основним видом транспорту у Гронінгені

Як велосипед став основним видом транспорту у Гронінгені

У багатьох містах по всьому світу намагаються сприяти використанню велосипедів задля зменшення заторів на дорогах і поліпшення якості повітря, оскільки саме велосипеди, на думку більшості експертів, є основою міської мобільності. Проте, лише деяким містам вдається досягнути такого успіху в цьому, як це вдалось Гронінгену.

Гронінген – університетське місто на півночі Нідерландів, відоме розвитком велоруху завдяки тому, що з населенням 190 000 осіб воно налічує 300 000 велосипедів і тільки 75 000 автомобілів. Це голландське місто часто називають велосипедною столицею світу, і цілком виправдано, адже 61% всіх поїздок в Гронінгені – на велосипеді, що значно більше, ніж у будь-якому іншому дружньому до велосипедистів місті.

Майже без автомобіля

Завдяки низці змін у транспортній політиці та містобудуванні, запроваджених пару десятиліть тому, центр міста став вільним від автомобілів аби заохотити людей ходити пішки та використовувати велосипеди частіше. Наприкінці 1970-х, міська влада поділила центр Гронінгена на чотири квадранти, і впровадила заборону громадянам їздити з одного квадранта в іншій на автомобілі, змушуючи їх замість цього використовувати кільцеву дорогу. Заохочення до перегляду автомобілістами своїх транспортних звичок досягається завдяки більшій тривалості пересування центром міста на машині, що відлякує багатьох мешканців-автовласників.


Водночас із введенням автомобільних обмежень, місто провадить різні заходи, що заохочують використання велосипедів як більш економний та безпечний варіант пересування. Розширення велосипедної інфраструктури, з розбудовою великої кількості безпечних і високоякісних велосипедних доріжок у центрі міста, зробило велосипед найшвидшим і найбільш практичним різновидом транспорту.

Пішоходи та велосипедисти мають все більше простору

З обмеженням пересування автомобілів центром міста та наданням більшого простору пішоходам і велосипедистам, міській владі вдалося запобігти потенційно величезній проблемі заторів на дорогах. Місто мало серйозні проблеми з заторами на дорогах в 70-ті роки, коли кількість автомобілів в Гронінгені, як і в багатьох інших містах по всій Європі, почала стрімко зростати. Але Гронінгену вдалось уникнути заторів шляхом створення безпечних і комфортних умов для велосипедистів, що, у свою чергу, сприяло зниженню забруднення повітря і поліпшенню якості життя мешканців міста.

Незважаючи на успішні зміни у транспортній політиці міста, запроваджених ще в 70-х роках, що поступово перетворили Гронінген на велосипедне місто, міська влада продовжувала працювати задля підвищення якості його велоінфраструктури. У 2014 році було встановлено “розумні” світлофори для велосипедистів, що сприяють швидкому перетину міста на велосипеді. Разом із вже існуючою “зеленою хвилею” для велосипедистів, яка заощаджує час велосипедної поїздки, встановлені на світлофорах датчики вмикають зелене світло для велосипедистів ще й якщо дощить.

На шляху до перетворення на найбільш дружнє до велосипедистів місто у світі

Протягом наступних десяти років Гронінген планує запровадити ще декілька заходів, які мають сприяти йому у збереженні звання найбільш дружнього до велосипедистів міста у світі, а також подолати проблеми, які, як очікується, виникнуть у зв’язку із значним збільшенням кількості користувачів велосипедного транспорту.

Наприклад, є план підігріву більшості велосипедних доріжок у центрі міста, зберігаючи їх вільними від снігу і льоду, завдяки чому велосипедисти зможуть використовувати їх  незалежно від погодних умов і без ризику бути травмованими.

Крім того, влада планує створити спеціальні райони на дорогах поблизу міста із заохоченням для автомобілістів залишити там свої автомобілі і орендувати велосипед аби дістатись центру міста.

Вирішення питання паркування є першочерговим

Крім того, місто буде працювати над створенням більш зручних умов для паркування велосипедистів. Зокрема, перш ніж розпочати будівництво нової будівлі, підприємства та домовласники будуть зобов’язані переконатися, чи передбачено велопарковкою, закладеною у проект, достатньої кількості паркувальних місць для велосипедистів, зважаючи на збільшення їхньої чисельності у майбутньому.

З урахуванням вищевикладеного, можна беззаперечно стверджувати, що Гронінген є прекрасним прикладом велосипедного міста, який багато інших міст по всьому світу могли б легко наслідувати задля вирішення проблем заторів та впровадження більш раціональних рішень міської мобільності. Це одне з небагатьох міст у світі, де велосипеди є основним видом транспорту для більшості його мешканців. Це голландське місто показало, що реально змусити людей залишати свої авто поза містом і заохотити їх використовувати альтернативний, більш екологічно чистий і більш економічний варіант пересування.