Блакитне небо Парижа завдяки Дню без автомобіля

Блакитне небо Парижа завдяки Дню без автомобіля

Центр Парижа на один день став недоступним для автомобілів

Схема, запропонована мером  Енн Ідальго звільняє центр міста від машин, і передбачає зменшення швидкісного режиму в інших районах

Безшумні Єлисейські Поля є неймовірним видовищем.

На першому Дні без авто в Парижі восьмисмуговий рандебаут  звільнився від какофонії автомобільних колес і громоподібного реву двигунів мотоциклів, змінивши їх на  скрип велосипедних коліс, стукіт скейтбордів, сміх дітей на роликах і навіть ніжний шелест вітру в деревах. Це було, за словами паризької пенсіонерки, яка  прогулювалась посеред дороги, дихаючи на повні груди, «як позбутися головного болю».

Були інші дивні і приємні наслідки цього крихітного проблиск утопії без автомобілів. “Всі стали більше посміхатись, і не такі роздратовані, як зазвичай” дивується Елізабет Пагнак, держслужбовець, яка в свої 50 сміливо долає відстань від східної околиці міста до центру без шолома. Але найдивовижнішим було небо.

“Я живу у висотці в східній частині міста і, визирнувши сьогодні з вікна, я одразу помітила різницю: небо ніколи не було таким синім, адже зазвичай смог нависає над містом ,”- каже вона.

Інші погодилися, що, пейзаж від Тріумфальної арки до району Ла-Дефанс, вкритий туманом вихлопів, раптом вдалось розрізнити.

“Яка насолода, оглядати пам’ятки посеред дороги», каже Клод Нуару, тренер з баскетболу у інвалідному візку, який уже проїхав 10 км у ньому і планує проїхати ще 30.

Коли Енн Ідальго, мер Парижа, вирішила провести перший День без авто у французькій столиці за пропозицією колективу «Париж без автомобілів», першочерговою пролбемою у порядку денному було атмосферне забрудення.

У березні цього року Париж було визнано найзабрудненішим містом у світі, через смог в якому майже повністю не видно пам’ятки міста, у тому числі й Ейфелеву вежу. Париж цього року готується прийняти міжнародну конференцію щодо зміни клімату, тому місто мало піти на цей крок.

Снимок

 

Паризький день без авто

Синім кольором позначено межі зони, в якій рух суворо заборонено –  з 11:00 до 18:00

Зеленим кольором  – пішохідна та велосипедна частина – з 11:00 до 18:00

Франція має найбільшу частку використання дизельних авто в Європі, адже уряд субсидував дизельне паливо, що зробило його дешевшим за бензин. Після скандалу з фальсифікацією корпорацією Фольксваген звіту про викиди, посилився тиск на французький уряд аби той протистояв атмосферному забрудненню.

Як мер Парижа, Ідальго заохочує використання екологічно чистих транспортних засобів у місті. Вона обіцяє припинити використання дизелю в місті до 2020 року і планує розширити межі пішохідної зони вздовж Сени.

Але День без авто у Парижі не обійшовся без суперечок, адже рух авто було обмежено тільки в третині міста. Після протистояння з поліцією, влада змогла обмежити рух авто лише в деяких частинах центру міста між Бастилією та Єлисейськими полями, і біля Булонського та Венсенського лісів з 11 ранку до 6 вечора. У іншій частині міста, рух автомобілів було дозволено зі швидкісним обмеженням у 20 км на годину.

Рано вранці, деякі з невеликих вулиць в районі Republique спорожніли, а на порожніх Champs Elysees людей влаштовували пікніки на узбіччі. Але до полудня  таксі та автобуси могли вільно пересуватись навіть в зонах без авто, тому деякі вулиці, наприклад вул. Ріволі, була переповнена таксі та громадським транспортом настільки, що діти на велосипедах були притиснені до узбічь.

 

Кінний екіпаж на вулицях Парижа – альтернативний вид транспорту, але не та основна заміна приватному авто,  яка на думку мера звільнить Париж від машин

 Ідальго, співпрацюючи з іншими мерами, які вже організовували Дні без автомобіля, зокрема з мером Брюсселя, вважає, що ця ініціатива є свідченням того, що люди “не зобов’язані пересуватися виключно у приватному авто, є й інші способи, щоб досягнути мобільності в місті “.

Представники руху Vélorution зібралися на площі Республіки та їдуть разом на велосипедах тими вулицями, де машинам було дозволено їхати, аби донести своє бачення ситуації.

Каміль Карно: “Сьогоднішня акція є символічною, вона лише показує людям утопічне місто без автомобілів. Але ми повинні йти далі, створювати більше великих веломаршрутів, вимагати кращих паркувальних місць для велосипедів, та більших обмежень швидкості для автомобілів. Ми маємо ще багато чого зробити “.

Борис Найман, професор економіки, під час велопробігу з Vélorution разом з його 4- і 7-річним синами, сказав: “Ми зрозуміли, що змінити свої транспортні звички варто заради здоров’я наших дітей. У Парижі можна обійтись без автомобіля: це невелике місто, що має багато якісного громадського транспорту “.

Алекс Копін, в костюмі Людини-павук, вів тисячу скейтбордистів на екскурсію вулицями до Дня без авто.  “Це так приємно, що ми не маємо дихати вихлопними трубами, катаючись на скейті. Добре, що ми оволоділи вулицею у цьому красивому місті “.

На Пляс де Шатле з чотирисмугим рандебаутом, який зазвичай відрізняється найбільшою інтенсивністю руху в центрі Парижа, Кеті Венталон, інструктор з йоги, розкладає килимок для занять йогою посеред вулиці: “Це переосмислення громадського простору. Навіть дихається краще. Тепер навіть можна почути фонтан, який заглушав шум машин, ” – каже вона.

Ніколя Майль, який працює у відділі зв’язків одного з телеканалів, потягується на килимку. “Мені здається, люди в центрі міста почувають себе щасливішими без автомобілів. Це як у фільмі Жака Таті 1950-х років,де всі їздять на велосипеді і посміхаються. Неймовірно, що це відбувається “.