На велосипеді у Фінляндії катаються майже всі. А столиця велосипедної Фінляндії – це зовсім не Гельсінкі, а Оулу.
На звання найвелосипеднішої держави претендують Данія та Нідерланди. Незважаючи на те, що Фінляндія – країна північна, велосипеди у Фінляндії теж дуже популярні. У рейтингу європейських країн, що міцно сидять на двох колесах, Фінляндія нині займає престижне 4 місце.
Пам’ятайте листоношу Печкіна з Простоквашино, який був злим, тому що у нього не було велосипеда? Так 60,4% населення Фінляндії чи 3,25 мільйона – добрі люди, того що обзавелися велосипедом. Вони завжди в сідлі – під теплим літнім сонечком, холодним осіннім дощем і навіть коли сніг або сильний мороз.
Рай для зимової їзди
9% від незліченної кількості фінських поїздок припадає на велосипед. Але є у Фінляндії місто, яке цілком можна назвати велосипедною столицею країни: відсоток поїздок тут більше ніж удвічі перевищує середній по Фінляндії та наближається до європейських рекордів.
«У 2011 році опитування показало, що в Оулу 19% всіх поїздок здійснюється на велосипеді. Згідно з дослідженням, проведеним в регіоні в 2009 році, 70% жителів Оулу крутять педалі влітку, а 40% – цілий рік », – розповідає керівник громадської організації« Велосипедисти Оулу» Пасі Хаапакорва. Сьогодні ці цифри ще вищі: майже для чверті поїздок місцеві жителі вибирають велосипед.
У 2013 році Оулу визнали кращим містом для зимової велосипедної їзди. Оцінили протяжність мережі велодоріжок, кількість жителів, практикуючих зимову їзду, тривалість зими і середню довжину поїздки, і за сукупністю балів Оулу обійшов шведський Лінчепінг і утвердився на першому місці.
Успіх рідного міста Пасі Хаапакорва пояснює якісною роботою служб, які готують велодоріжки до зими і підтримують їх в порядку впродовж холодної пору року. «Поверхню доріжки формують і утрамбовують таким чином, що по ній дуже зручно їхати», – розповідає Пасі.
Пощастило велосипедистам Оулу і з кліматом: взимку тут досить холодно, а слизькою доріжка стає при температурі близько 0.
Сили для роботи і роки для життя
У травні 2015 «велосипедистом року» в Оулу визнали Маурі Мюллюля. І не тільки за те, що він у свої 80 років щодня виїжджає на велодороги міста. Врахували і колишні заслуги: Мюллюля вважають батьком велосипедної мережі Оулу.
Її спроектували ще в 1960-70-х роках, коли зрозуміли, що велосипед – найшвидший засіб пересування по місту на відстань до п’яти кілометрів. А таких поїздок відбувається більше всього.
«Поїздка на роботу на велосипеді дає сили на весь робочий день. І додає років життя – це перевірено. – Стверджує голова товариства «Велосипедисти Оулу». – Їзда на велосипеді в Оулу – цілком звичайна справа, багато катаються в дитинстві, і більшість продовжує їздити, досягнувши зрілих років ». Від цього, за його словами, виграє і місто: велосипеди не забруднюють навколишнє середовище, не видають шуму, не створюють заторів. І велосипедисти здоровіші від інших людей.
Щастя в сідлі
Фінляндія в цілому не хоче відставати від своєї велостолиці. У березні цього року тут на зразок Нідерландів заснували особливе «Велосипедне посольство». Провідні фахівці і дослідники зібралися разом, щоб сприяти просуванню вірних рішень в муніципалітетах і на рівні держави і поширювати свої досягнення на весь світ.
Посольство ставить особливою метою просувати фінські ноу-хау, а це, в першу чергу, їзда на велосипеді взимку. Пасі Хаапакорва готовий відкрити секрети прямо зараз: «Головне – тепло одягнутися і обладнати велосипед фарою та світлоповертачами».
Фінляндію Пасі вважає прекрасною країною для велотуризму, адже тут є офіційні маршрути між містами і доступні карти велотрас. Шукайте позначки «мальовничий маршрут» і вперед, за відчуттям щастя – так визначив їзду на велосипеді знаменитий гонщик Ленс Армстронг.
Оригінальний текст: http://finland.fi/ru/zhizn-i-obshhestvo/finny-ezdyat-na-velosipede-dazhe-zimoj/