Результати підрахунку велосипедистів у вересні 2017

Результати підрахунку велосипедистів у вересні 2017

В рамках Європейського тижня мобільності ГО «Львівська асоціація велосипедистів» спільно з ЛКП «Львівавтодор» 14 вересня проводили підрахунок велосипедистів у Львові. Для такого підрахунку було визначено 85 основних локацій на вуличній мережі міста. Здебільшого це місця, де перетинаються основні магістральні вулиці. В дослідженні брали участь працівники ЛКП «Львівавтодор», ЛКП «Інститут просторового розвитку», представники ГО «Львівська асоціація велосипедистів», волонтери, котрі зголосилися на такі дослідження, а також студенти Львівського автомобільно-дорожнього коледжу Національного університету «Львівська політехніка» (було залучено 50 осіб).

У 2015 році ми також проводили підрахунок велосипедистів, але тоді було покрито лише 8 перехресть.

Схема розташування локацій

“Підрахунок велосипедистів дав змогу скласти краще уявлення про велорух у Львові – хто, куди і як їздить. В подальшому це допоможе краще моделювати маршрути для пересування велосипедом і врахувати це для розвитку велоінфраструктури. Свідченням того, що велорух у місті набув правильних обрисів є те, що на вулицях міста можна зустріти роверистів різного віку – від підлітків до людей похилого віку. Також на велосипеді у своїх справах їздять із маленькими дітьми у велокріслах, з домашніми тваринами, також перевозять продукти та інші негабаритні покупки. Це все є свідченням того, що велосипед використовується не як розвага, а як реальний транспортний засіб для пересування містом. Звісно, велосипеди у Львові використовують і для рекреації, але такі велосипедисти їздять або за містом, або лісопаркових зонах, тож до цього підрахунку вони практично не потрапили. Попри те, що не всі вулиці мають велодоріжки, стає помітно, що львівські велосипедисти схильні використовувати збудовану для них інфраструктуру. При плануванні дальніх поїздок вони часто обирають або зелені міські зони, або вулиці з розвинутою мережею велосипедних шляхів.” прокоментував Юрій Тер-Арутюнян , член ради Львівської асоціації велосипедистів, та голова ГО “Зручне місто”.

 

Підрахунок проводився в ранковий та вечірній піки відповідно з 8:00 до 10:00 та з 17:00 до 19:00. Крім напрямків руху, учасники фіксували стать велосипедиста, наявність у нього шолома та орієнтовний вік, який був поділений на такі вікові групи: 12 – 20 років; 21 – 35 років; 36 – 60 років; понад 60.

Результати підрахунку показують, що у велосипедних потоках домінують чоловіки (90,0% у ранковий пік та 90,8% у вечірній пік), жінки становлять лише 10 та 9,2 % у відповідні періоди. У 2015 році частка жінок була трохи вищою і становила 11, 5%. Тобто частка жінок зменшилась на 1,5%, що є негативною тенденцією, оскільки гендерне співвідношення між велосипедистами є індикатором безпеки і комфорту їзди на велосипеді по місту. В таких країнах, як Нідерланди і Данія гендерне співвідношення є близьким до 50 на 50.

Найохочіше велосипедом користуються мешканці у віці 21-35 років, що становить 64,6% від загальної кількості, далі вікова група 12-20 років – 19,0%, вікова група 36-60 років – 13,9 % та понад 60 років – 2,5%. У 2015 році молодь склала 49,6% та дорослі – 33,4%.

Встановлено, що велосипедисти, які їхали в шоломі складають 26,9% (без шолома – 73,1%). В той же час наявність шолома серед жінок порівняно з чоловіками є більшою і становить 35,7% (без шолома – 64,3%). У 2015 році без шолома пересувалося 85% велосипедистів, таким чином можна сказати, що кількість велосипедистів у шоломах зросла на 10%.

Найбільшу кількість велосипедистів зафіксовано на таких перехрестях:

  • вул. В.Великого-Кульпарківська-Виговського;
  • вул. Бандери-Героїв УПА;
  • вул. Сахарова-Вітовського-Героїв Майдану-Коперника-Левицького;
  • вул. Червоної Калини-Сихівська;
  • просп. Чорновола-вул.Під Дубом;
  • просп. Чорновола-вул.Липиського;
  • вул. Хмельницького-Грінченка;
  • просп. Чорновола-вул.Городоцька-просп.Свободи;
  • просп. Свободи-вул.Гнатюка;
  • вул. Липинського-Промислова;

Через вищенаведені перехрестя проїхали більше 100-150 велосипедистів в один з пікових періодів. Найбільша кількість велосипедистів, а саме 201, зафіксовано у вечірній пік на перехресті просп. Чорновола – вул. Липинського. У 2015 році найбільше кількість велосипедистів була зафіксована на перехресті Чорновола-Під Дубом і склала 155 велосипедистів. То ж можна помітити динаміку на зростання кількості велосипедистів. Але щоб зробити детальніші висновки потрібно грунтовніше проаналізувати дані обидвох підрахунків. Результати цього аналізу опублікуємо згодом.

Також зафіксовано, що в період з 9:00 до 10:00 кількість велосипедистів на 36,9% є менше ніж з 8:00 до 9:00, а в період з 17:00 до 18:00 є більше на 14,7% ніж з 18:00 до 19:00. Якщо порівнювати обидва періоди, то у вечірній пік прихильників їзди на велосипеді є на 16% більше ніж у ранковий пік.

На основі цих результатів підрахунку та транспортної моделі міста (база даних про поїздки-переміщення у вуличному просторі міста), визначено частку поїздок на велосипедах від загальної кількості поїздок-переміщень у місті (авто, громадський транспорт, рух пішки). Отож, станом на вересень 2017 рік вона становить 1,307%. У 2009 при відсутності вело інфраструктури ця частка становила 0,3 %.

“Цей підрахунок дав важливі дані для розуміння реальної кількості велосипедистів на вулицях Львова і тепер при моделюванні транспотної мережі Львова враховуватиметься і рух велосипедистів. Це дослідження потрібно проводити регулярно, кожного року, щоб відслідковувати динаміку кількості велосипедистів як загальноміської так і на конкретних напрямах. Тоді можна буде аналізувати, які фактори можуть впливати на кількість велосипедів на наших вулицях. Порівнюючи дані підрахунків цього року та 2015 можна помітити зростання кількості велосипедистів на перехрестях. В той же час спостерігається певне погіршення в якісних показниках. Для прикладу, частка жінок хоч лише на 1,5%, проте впала. Також частка дорослого населення зменшилась, проте зросла кількість людей у шоломах. Але враховуючи, що у 2015 році було покрито значно менше перехресть, та підрахунок проводився влітку, їх порівнювання виходить досить умовним. У 2018 році потрібно провести схожий підрахунок, покривши ті ж перехрестя і за тією з методикою, тоді можна буде точніше робити якісь висновки. Так чи інакше, 1,3% це ще дуже мала частка велосипедистів. Місту потрібно докласти ще багато зусиль у розвитку інфраструктури та забезпеченні комфортних і безпечних умов на вулицях Львова, щоб число людей на велосипедах зростало.” – прокоментував Орест Олеськів, голова Львівської асоціації велосипедистів.