Переваги планетарок
Простіша в обслуговуванні завдяки закритій конструкції. Для кращого розуміння розділимо усю ходову велосипеда на два основні вузли. Перший – сама планетарка, другий – ходова, яка складається з ланцюга, передньої зірочки і задньої зірочки (з правої сторони планетарки). Планетарка містить передачі і надійно захищена від потрапляння води і бруду. Герметизацію забезпечують більш-менш водонепроникна конструкція і корпус втулки. Другий основний вузол, ходова, може мати захист ланцюга (наприклад, Hebie “Chainglider”). Він захищає ланцюг, передню і задню зірочки від бруду. Його неможливо встановити на велосипед з перемикачами через змінне положення ланцюга при перемиканні передач.
Простіше і дешевше обслуговування, ніж у перемикачів. (Незмінне положення ланцюга, ширші і міцніші зірочки та ланцюг у порівнянні з ланцюгами на 7,8,9 чи 10 швидкостей). Ширші і міцніші ланцюги розраховані лише на передачу зусилля, а не на гнучкість, як у ланцюгах з перемикачами. Ще один важливий момент, який впливає на обслуговування і на ККД – траєкторія ланцюга. Ланцюг з планетарною системою передач має дві точки згину: у напрямку до задньої зірочки і назад до передньої. Ланцюг із заднім перемикачем огинає додатково ще два ролики самого перемикача, з малим радіусом, що створює додаткове тертя у ланцюзі. Тертя обернено пропорційне до розміру зірочки, тобто на роликах воно зростає.
Щоб взагалі мінімізувати догляд існують повністю закриті ходові (наприклад, Hebie “Chainglider”). В результаті широкий закритий прямий ланцюг з планетарною системою передач прослужить у 4-6 разів довше (по часу і кілометражу), ніж тонкий брудний гнучкий ланцюг з перемикачами швидкостей.
Hebie “Chainglider”
Простіше налаштувати, ніж перемикачі.
Чисті штани, наприклад, з системою Hebie “Chainglider”. Важливо для міста!
Вища надійність. Це вимога до всіх велосипедів.
Менше шансів поламатись при зіткненнях чи падіннях. Немає заднього перемикача, що стирчить (окрім Srams “Clickbox”). Особливо актуально для дитячих ведосипедів і фрірайдерів.
Простіший у використанні – лише один перемикач. Кількість передач у планетарці варіює.
Немає повторень передатного числа і неефективних перехресних комбінацій передніх і задніх зірочок. Для початківців та у насиченому дорожньому русі це вагома перевага!
Простіші деталі, їх менше: одна передня зірочка, одна задня зірочка, коротший ланцюг, немає ні переднього, ні заднього перемикачів, немає натягувача ланцюга. (З горизонтальними дропаутами), без регулятора натягу тросика, без переднього перемикача, без переднього тросика. Чого немає – то й не поламається. Більше надійності у будь-якій ситуації.
Перемикання передач без прокрутки педалей. Важливо для міста та тріалу.
Чистий простий вигляд. Якщо провести аналогії, то по дизайну перемикачі – це Windows, a планетарка – це Mac.
Можливе поєднання з ножними гальмами. Це ще більше спрощує обслуговування велосипеда. Відпадає потреба у гальмівних тросиках, а відповідно, зникає ризик їх замерзання. Ідеально для круглорічного користування.
Відсутній ризик заклинювання ланцюга між рамою і передньою зірочкою по бездоріжжю чи поганих дорогах.
Без перемикачів ланцюг не злітає з передньої чи задньої зірочки. Знову ж, актуально для бездоріжжя і поганих доріг.
Перемикання передач під навантаженням (тиснучи на педалі) допустиме для Sram і-Motion, Shimano Nexus Inter 8 / Alfine and Rohloff Speedhub.
Alfine 11
Послідовний однаковий крок передатного числа при перемиканні передач (Rohloff Speedhub, Sram i-Motion 9). Ви легко знайдете відповідну передачу для вашого каденсу.
Передачі легко перемикаються за рахунок самого педалювання (Shimano Nexus Inter 8 / Alfine and Sram i-Motion). Корисно для дитячих велосипедів та у дощову погоду (слизькі ручки).
Alfine 8
Міцніше і довговічніше заднє колесо. На планетарці стоїть всього одна зірочка. Завдяки цьому фланці втулки можна винести далі від центру. Таким чином, спиці зліва і справа (на стороні задніх зірочок) можна натягнути рівномірніше завдяки однаковому куту нахилу спиць. Це дає можливість збільшити їх натяг, що забезпечить довговічніше, міцніше колесо.
Недоліки планетарок
Нижче загальне передатне відношення. Для заднього перемикача його значення становить 550%. Тобто за один оберт педалей на найвищій передачі ви проїдете відстань у 5,5 разів більшу, ніж за один оберт на найнижчій. Для Shimano Inter 8 передатне відношення становить 306%. Для дуже горбистої місцевості більше підходить вище передатне відношення. Тоді у вашому арсеналі є низькі передачі на підйомах і високі – на спусках. Cеред планетарок є дорога альтернатива – Rolhoff Speedhub із загальним передатним відношенням 526%.
Важча за топові задні перемикачі. Важливо для спортсменів!
Дорожчі за задні перемикачі. Це також питання якості, але в загальному, у співвідношенні “ціна/якість” виграють задні перемикачі. Стосується велосипедів, припаркованих на вулиці, які можуть вкрасти.
Мають складнішу будову, ніж задні перемикачі. У внутрішньому механізмі важче розібратись, але потреба заглядати всередину трапляється вкрай рідко.
Вищі втрати ККД (крім Rohloff Speedhub). ККД планетарок становить 92% проти 98% у перемикачів. Ці значення актуальні для нових, ідеально відрегульованих ходових. Втрати ККД у результаті сили тертя отримуємо у трьох місцях:
а) всередині планетарки – зубці планетарних коліс (сателітів) контактують одночасно з центральним зубчастим колесом (сонячним) і з колесом з внутрішніми зубами (короною). 4% втрат.
б) всередині підшипників планетарних коліс
в) тертя всередині самого ланцюга, що також актуально і для перемикачів.
Це найбільший недолік для спортсменів, але у порівнянні до втрат через опір повітря велосипедиста з велосипедом про це можна і не згадувати.
Нерівномірний розподіл ваги між переднім і заднім колесом. Стосується спортивних велосипедів (MTB, фрірайд, даунхіл).
Більш обмежене точне регулювання передач. Визначений крок передач, необхідну передачу можна підібрати за рахунок інших передніх/задніх зірочок.
Складніше знімати колесо (не стосується нової втулки i-Motion Sram). Важливо правильно натягнути ланцюг, тоді як для заднього перемикача цього робити не потрібно.
Обмежений діапазон швидкостей – відсутні низькі передачі (крім Rohloff Speedhub). Важливо для їзди під гору.
Щоб ваш ровер послужив вам довше, запам’ятайте головне : передачі на планетарці перемикаються без одночасного прокручування педалей!
Переклад: Юрій Курант