Від місць для паркування до велосмуг: 10 шляхів до перемоги

Від місць для паркування до велосмуг: 10 шляхів до перемоги

Колишні місця для парковки, Бульвар de Maisonneuve, Монреаль.  Фото: JasonParis

Парковки вздовж узбічь займають 17 квадратних метрів площі загального міського простору.
У США прихильники розбудови велоінфраструктури мають ще декілька перешкод. Зокрема, у Сан-Дієго довгостроковий план з впровадження більш безпечних пішохідних переходів і безперервних відокремлених велосмуг на вулиці з великою кількістю ДТП із фатальними наслідками досі не впроваджено через те, що деякі власники бізнесу не хочуть ризикувати та відмовитися від парковок для авто.

Юніверсіті-авеню в Сан-Дієго: до і після реконструкції

Бізнесмени в дечому праві: паркувальні місця мають певну комерційну цінність для  закладів довкола . Проте велосипедні доріжки, зелені насадження і тротуари з кращим покриттям роблять вулиці більш привабливими для клієнтів  – тому створення першої комфортної веломережі в Сан-Дієго забезпечить незалежність всього міста та закладів роздрібної торгівлі від паркування авто.

 Для багатьох міст у світі перетворення місць для паркування на що-небудь інше є однією з найбільших проблем міського планування.
Нижче подано кращі підходи до вирішення цієї проблеми у Північній Америці та за її межами.

1) Чикаго: шукайте союзників заздалегідь

Мілуоке Авеню, Чикаго. Фото: CDOT.

Коли представники великого бізнесу виступають проти велосмуг замість парковок, кілька дружніх до велосипедистів закладів мають неоціненне значення. Коли Чикаго хотіло прибрати парковки для створення відокремленої велосмуги на Мілуокі-авеню, інформаційно-пропагандистська група “Актив Транс” знайшла власника ресторану, який підтримав ідею поліпшення доступу велосипедистів до свого закладу. Він разом із двома однодумцями почав розвіювати стереотип про протидію велодоріжкам з боку великого бізнесу.

2) Монреаль: Думайте над скороченням відстаней

Бульвар De Maissonneuve, Монреаль. Фото: Google Street View.

Коли людям кажуть про звільнення від парковки, наприклад, одного боку вулиці, вони, як правило, думають що йдеться про “половину”. А тому заявляють: “Ви забираєте половину місць для паркування на центральній вулиці. Ви збожеволіли?!”
Але міста не повинні думати про зменшення парковок таким чином – це неточно. Насправді важливо врахувати кількість місць в усіх напрямках від місця парковки, доступних протягом розумного часу ходьби.
У 2005 році у Монреалі планувальники, враховуючи ліквідацію 300 паркувальних місць для одної з перших відокремлених велосмуг, оцінили кожне паркувальне місце в 200 метрів. Загальна довжина склала 11000.

3) Сан-Паулу: Продемонструйте «дефіцит парковки»
У багатьох містах, немає нічого ефективнішого за аерофотозйомку, аби змусити людей замислитись про фактичну відсутність місць для паркування через нездатність ефективно використовувати простір.

Юніверсіті Авеню на Вандалія Стріт, Сан-Паулу

4) Портленд: Продемонструйте приховані можливості

Мер Портленда Чарлі Хейлз (ліворуч) грає в пінг-понг на SW 3-й авеню, Портленд. Фото: Greg Raisman.

Протягом багатьох років, однією з визначних туристичних пам’яток Портленда, штат Орегон, був цілодобовий магазин пончиків.
Вулиця там досить широка для трьох односторонніх смуг руху, кутової парковки з одного боку і зони постачання з іншого. Але в 2014 році група власників місцевих закладів та урбаністів зрозуміли, що рух там настільки неінтенсивний, що однієї смуги автомобільного руху буде достатньо.  З дозволу міської влади вони тимчасово замінили всю парковку і два автошляхи велосмугою, а на звільненому місці зробили громадський простір з сидіннями з сіна та столиками для гри у пінг-понг.
Сотні людей прийшли, аби насолодитися новим простором. Рух у кварталі пожвавився. Підприємства стали переповнені клієнтами. За кілька місяців, власники закладів надали грант для реконструкції вулиці на постійній основі.

5) Сіетл: Обґрунтуйте свої дії результатами досліджень

Цього року Сіетл, за даними використання парковок водіями, забрав кілька десятків з сотні тисяч паркомісць заради виокремлених велосмуг. Це фрагмент плаката планувальника міської інфраструктури Джонатана Вільямса – приклад даних, зібраних і відібраних, для впровадження реформи паркування.

6) Франкфурт: Плата за простій узбіч
Ось загадка: Як перетворити порожні міські простори для паркування в центрі у велосипедній доріжці?
Як і у вище згаданому Сієтлі, парковки на подвір’ях досить часто недостатньо використовуються, незважаючи на колосальний збиток для їх побудови. Чому? Тому що паркування на узбіччі є набагато зручнішим.
У 2013 році Франкфурт виробив нову стратегію: піднімати оплату за парковку на центральних вулицях, аби люди паркувались на інших, незаповнених вулицях.

Відокремлені велосмуги Франкфурта іноді в два рази ширше тротуара- що є кращим використанням простору, ніж якби там були паркомісця. Фото: Цин-Сян.

7) Утрехт: Зробіть паркування зручнішим

Голландія не стала б найкращою країною в світі для велосипедистів, перетворюючись на жахливе місце для усього дорожнього руху. Національна система трас там також є однією з кращих у світі.
Але коли автостради досягають міста, вони допомагають людям знайти шлях до паркінгів, які дозволяють їм лишити автомобіль і насолоджуватися легким пересуванням голландськими містами на велосипеді, громадському транспорті чи пішки.

Тротуарне маркування в Утрехті, завдяки візуалізації з KCAP, допомагає провести людей безпосередньо до нового паркінгу.

8) Сан-Франциско: Проведіть опитування серед мешканців
Міська влада Сан-Франциско намагається бути репрезентативною. Адже, якщо мешканці мають низький дохід і не говорять англійською мовою, місто не повинне робити вигляд, що їх інтереси насправді бути почутими.
Тому міський голова Сан-Франциско почав співпрацювати з групою, яка спеціалізується на соціальному захисті жителів з низьким рівнем доходів.
Паркувальні місця для більшості малозабезпечених мешканців району були непотрібні: більше ніж дві третини заявили, що громадський транспорт, їзда на велосипеді та пішохідний простір для них важливіші за автопарковки.

До і після реконструкції, запропонованої 6th Street.

9) Мехіко: Покажіть яскравий приклад
Два тижні тому в Мехіко дослідницька група ITDP Мехіко випустила чудове відео (з англійськими субтитрами), яке усього за дві хвилини переконує глядачів, що те, чого ми дійсно хочемо “menos cajones, más ciudad” – менше парковок, більше міста.

 

 

10) Ванкувер: зціпити зуби і чекати

У 2013 році у Ванкувері, Британська Колумбія, було запропоновано збудувати велосмугу в кварталі Юніон-стріт, для з’єднання двох найважливіших велодоріжок: велобульвару Adanac і віадука Dunsmuir.Але будівництво велодоріжок у тому місці потребувало переміщення кількох паркувальних місць з десятка вулиць на сусідній Мейн-стріт, що спричинило конфлікт інтересів підприємств роздрібної торгівлі та населення.Місто забрало близько 20 місць щоб створити місце для парковки та велосмуги в західному напрямку. І протягом трьох місяців, за словами Стіва Да Круза, власника висококласного ресторану в постраждалому кварталі,його продажі впали на 30 відсотків.Поступово бізнес відновився. З новою велодоріжкою, все більше людей проїжджало поруч з його закладом, а за рік після – його ресторан став ще популярнішим і відтепер велопарковки поруч постійно переповнені.