Візит ГО “ЛАВ” та працівників ЛМР до Лодзі (Польща) в рамках проекту «Зрозуміти обидві сторони»

Візит ГО “ЛАВ” та працівників ЛМР до Лодзі (Польща) в рамках проекту «Зрозуміти обидві сторони»

Цього тижня, з 22 до 25 серпня, ми мали нагоду побувати у м. Лодзь (Польща), де фундацією  «Normalne Miasto FENOMEN» було організовано зустрічі з представниками органів місцевої влади та неурядових громадських організацій в рамках спільного проекту «Зрозуміти обидві сторони – підтримка громадськості та місцевої влади у Львові задля взаємної співпраці та підвищення громадської активності мешканців міста».

До делегації увійшли Голова ГО «ЛАВ» – Авраменко Оксана та Виконавчий директор ГО «ЛАВ» – Анастасія Судковська. До нас долучились посадовці ЛМР з департаменту розвитку – Олександр Шутюк, з управління транспорту і зв’язку – Костянтин Баранюк.

Частина проекту, зреалізована у Лодзі, мала на меті передачу досвіду ефективної співпраці місцевої влади із мешканцями та неурядовими організаціями.

Польська сторона зорганізувала для нас цікаві зустрічі, першою з яких була зустріч із уповноваженою особою з питань співпраці з ГО в міській раді Лодзі – Лукашем Приковським. Він має 5-річний досвід роботи у цій сфері та розповів нам про співробітництво міста з ГО у галузях охорони здоров’я, культури, освіти, підвищення громадської активності. У співпраці з ГО у Лодзі в повному обсязі використовують електронну комунікацію аби на інформаційному порталі наочно та прозоро висвітлювати діяльність влади. Створено комісію із співпраці з ГО (4 посадовці та 2 представники від ГО), яка визначає засадничі критерії, принципи партнерства відповідного до локального права.

З посадовцями з комісії транспорту – Матеушем Валасеком та Бартошем Домашевичем – ми обговорювали ситуацію з існуванням автомобільного лоббі, хоча і деорганізованого, проте рішуче налаштованого проти розвитку велоінфраструктурних рішень. У Лодзі ¼ бюджету призначається на транспорт, проте донедавна не було органу, який би цими грошима опікувався. Таким чином постала Комісія транспорту, що перебрала на себе роль медіатора між велосипедним та автомобільним лоббі у їхньому впливі на політику президента міста. Велосипедизація міста відбулась завдяки тому, що виникла потреба у створенні інфраструктури комфортної та безпечної за несприятливих погодних умов.

З Гжегожем Юстинським з Відділу партиципації міста Лодзь ми дізнались про особливості процедури подання проектів до громадського бюджету Лодзі. Його було запроваджено 4 роки тому шляхом об’єднання провідних практик активізації громадян. Для внутрішньої комунікації між ГО, місто було поділено на 36 мікрорайони (osiedli), в межах яких вони можуть подавати проекти для реалізації завдань та функцій, делегованих містом. Проекти можуть бути профінансовані в обсязі 6 mln zł на дільницю або 10 mln zł для ініціатив загальноміського значення.

В Управлінні комунікації і транспорту міста Лодзі, нашій увазі було запропоновано презентацію здобутків у розбудові велоінфраструктури. У Лодзі ухвалено стратегію розвитку велоінфраструктури 2015-2020 р., на реалізацію якої з бюджету щорічно йде 5 mln zł. Зараз у Лодзі є 140 км велодоріжок та велосмуг, переважна більшість яких виникла за ініціативи велоспільнот або реалізації проектів до громадського бюджету. Лодзь виробив такі стандарти для своїх велодоріжок: вони мають бути з асфальту, з пониженням на переїздах, червоними переїздами. Додатково під час будівництва велодоріжки ремонтують тротуар поруч, аби створити умови для пересування пішоходів поруч з велодоріжкою, а не нею та роблять смуги заспокоєння руху, аби убезпечити пішоходів на переходах. Для обрання виконавця робіт з будівництва велодоріжки проводять тендери, вирішальною у яких є ціна реалізації проекту (60%). Мешканці міста мають вплив на розбудову велоінфраструктури на етапі проекту (який є у публічному доступі із усією документацією) шляхом участі в робочих групах та громадських слуханнях та на етапі будівництва, на якому у разі виявлення недоліків мешканець може звернутись до Управління неофіційно (телефон/емейл).

У місті встановлено велолічильники, які вираховують статистику найбільшої кількості велосипедистів за день,місяць, годину; та велозручності. Представники управління у складі 5 осіб виїжджають на прохання мешканців міста для огляду проблемних ділянок велоінфраструктури.

Місто створило публічний велопрокат у співпраці з Nextbike: за 3 mln zł ця фірма провадить встановлення та обслуговування станцій велопрокату (100 станцій з 1000 велосипедів), а оплата за абонементи користувачів проекту йде до бюджету міста. Завдяки участі у European Cycling Challenge, під час якого велосипедисти використовували мобільний додаток із GPS, вдалось дослідити основні потоки велосипедного руху.

Мали також невелику зустріч з Президентом Лодзі – Ганною Здановською, яка цікавилась нашими враженнями про місто (кількість населення Лодзі (707 504 ос.) трохи менша за Львів) та визнала, що у великому місті є багато різних проблем, які вона все ж таки намагається вирішувати.
ГО «Нова Лодзь», учасники якої мають не більше 25 років, є свіжим подихом поміж місцевих організацій та активно долучаються до урбаністичних перетворень у місті шляхом проведення воркшопів для архітекторів та участі у Краківській кампанії боротьбі із смогом.

Чекає на ревіталізацію дуже схоже на Львів «Старе Полісся» – на трьох вулицях тут буде створено сквери із зеленими насадженнями, здійснено ревіталізацію подвірь та проведено реконструкцію площі, на якій зараз кіоски з овочами та квітами, для перетворення її на комфортний громадський простір для мешканців цієї дільниці. Мешканців залучають до творення ескізів муралів, яких тут багато, аби в кінцевому результаті люди були задоволені втіленими митцями  Urban forms образами.

У Лодзі від 2007 р. існує ГО Топографії, що початково виникла як проект із збору усної історії про місто, організовуючи виставки фотографій мешканців, аудіозапис спогдаів яких потім розмістили на сайті. ГО поступово стала опікуватись іншими проектами, у тому числі митецькими, вдало співпрацюючи з міністерством та міським управлінням культури. ГО опікується сайтом із цифровим архівом інформації про Лодзь.

Під час зустрічі із віце-президентом міста з питань освіти – Томашем Трельою –  відчули, яку підтримку надає місцева влада проектам позаурядових організацій і якою відкритою вона є до співпраці.

Досвід Лодзі надихає на локальні перетворення у Львові, до яких ми радо долучимось.

*у матеріалах використані фото прес-служби міської ради Лодзі, ГО Nova Lodz, Rowerowa Lodz, газети Wyborcza.

**Проект співфінансується з коштів Польсько-Американського Фонду Свободи в рамках програми РІТА-Зміни в регіоні, що реалізується Фундацією Освіта для Демократії