Співробітники Інституту світових ресурсів з’ясували, як зупинити зростання кількості летальних ДТП, які забирають більше мільйона життів на рік.
Що спільного у Токіо, Стокгольма, Парижа, Лондона, Берліна і Гонконгу? Незважаючи на культурні відмінності, ці міста об’єднані найбезпечнішими дорогами у світі. У 13-мільйонному Токіо кількість смертей у ДТП становить 1,3 випадків на 100000 жителів. У Лондоні, з населенням більше 8 мільйонів осіб, – 1,6 випадків на 100 000, у Гонконгу з його 7 мільйонами жителів – 1,8. Автори доповіді «Дизайн безпечних міст» з Інституту світових ресурсів, вважають, що це не випадковість, а безпосередній наслідок правильного проектування вулиць.
Смертність на дорогах великих міст і передмість стала одним з головних лих сучасного світу. Щороку в аваріях гине 1, 24 млн чоловік. У віковій групі від 15 до 29 років ДТП – це головна причина смерті, а у дітей віком 5-14 років – друга. Чверть летальних насдідків у ДТП припадає на частку велосипедистів і пішоходів. Вчені прогнозують, що до 2030 року ДТП стануть п’ятою серед провідних причин смерті. Однак такому розвитку подій можна запобігти. І в доповіді Інституту йдеться про те, як це зробити.
1. Зберігайте компактність міст
Коли перетворення відносно невеликих міст в гігантські агломерації стає нормою життя, такою ж нормою стає і автомобіль.До прикладу в Атланті, місті, відомому своїми величезними розмірами – 9,7 летальних випадків на 100 тис. жителів. До порівняння в більш густонаселеному Нью-йорку цей показник – 3,2 випадків на 100 тис. осіб. Містам з компактними кварталами і великою щільністю житлової та офісної забудови зазвичай властивий простий і швидкий доступ до громадського транспорту, що знижує автомобілезалежність і кількість ДТП.
2. Знижуйте швидкість транспорту
Чим швидше їде водій машини, тим більше ризику, що він кого-небудь вб’є і покалічить. Автори доповіді рекомендують використовувати різноманітні засоби заспокоєння трафіку: «лежачі поліцейські», підняті над рівнем дороги пішохідні переходи, розширення тротуарів.
3. Проектуйте вулиці для людей, а не тільки для машин
Острівці безпеки, широкі тротуари, велодоріжки і міські площі допомагають створити середовище, в якому автомобіль більше не відіграватимуть провідної ролі. Паралельно зменшується і кількість летальних ДТП.
4. Зробіть громадський транспорт безпечним, доступним і зручним
Як тільки ви виконаєте ці три умови, люди із задоволенням почнуть ним користуватися. У доповіді наводиться приклад бразильського міста Белу- Орізонті, в якому нещодавно створили систему швидкісних автобусів і реконструювали вулиці таким чином, аби доступ до зупинок став більш безпечним. Тепер автобуси перевозять 700 тис. осіб на день. Автори доповіді вважають, що ця та подібні їй системи можуть скоротити число смертей в ДТП удвічі тільки лише внаслідок свого існування.
5. Збирайте і аналізуйте статистичні дані, щоб виявляти і вирішувати проблеми
Сучасні засоби збору даних дозволяють оперативно виявляти джерело проблем. Тому в чиновників не має бути жодних сумнівів у тому, які саме вулиці і перехрестя становлять основну загрозу для життя громадян і потребують якнайшвидшої реконструкції.